Oto prezentacja 400-tu nowoczesnych biurowców zbudowanych w Warszawie w ostatnich latach.

Prezentacja 40-tu największych inwestycji biurowych będących aktualnie w realizacji o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej 1067 tyś m2.
Warszawa jest największym rynkiem biurowym w Polsce. Drugie miejsce pod względem ilości oferowanych biur zajmuje Kraków, który na koniec pierwszego kwartału 2014 roku miał tylko 551 tys. m kw. biur. Trzecie miejsce zajmował Wrocław z 501 tys. m kw.

Biura w Warszawie 2013 Gazeta.pl:

Według wyliczeń Cushman&Wakefield granicę czterech milionów metrów kwadratowych biur Warszawa przekroczyła w dzięki biurowcowi przy Marynarskiej 12. Budowa tego biurowca zakończyła się w maju, kilka dni temu skończyła się do niego przeprowadzać firma T-Mobile, która jest głównym najemcą budynku. Zajęła 27 tys. m kw. Marynarska 12 w sumie oferuje prawie 40 tys. m kw. biur. Jest jednym z największych biurowców, które zostaną oddane do użytku w Warszawie w tym roku.

Pierwszy milion metrów kwadratowych nowoczesnych biur budowano w Warszawie przez sześć lat. Pierwsze nowoczesne biurowce - Kolmex na Woli, Warsaw Corporate Center na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej oraz Curtis Plaza na Służewcu powstawały na przełomie 1992 i 1993 r. Granicę miliona metrów kwadratowych biur Warszawa przekroczyła pod koniec 1999 r. Drugi milion był oddany szybciej - po nieco ponad czterech latach, na początku 2004 r. Na trzeci milion trzeba było czekać pięć lat, do marca 2009 r. Budowa czwartego miliona zajęła nieco ponad cztery lata.

Pięty milion metrów kwadratowych biur prawdopodobnie powstanie szybciej. Obecnie w Warszawie w budowie jest około 550 tys. m kw. biur. W całym 2013 r. do użytku może zostać oddanych 300 tys. m kw. Biorąc pod uwagę wszystkie zapowiadane inwestycje, granicę pięciu milionów metrów kwadratowych Warszawa może przekroczyć już na koniec 2015 r.

W 2014 spodziewamy się ukończenia nieco mniejszej ilości powierzchni biurowej niż w 2013 r., tzn. 270-280 tys. m kw., z czego ok. 250 tys. m kw. znajduje się już w fazie realizacji.


Przybywa biurowych pustostanów. Czynsze nareszcie spadną? Gazeta.pl:
Marek Wielgo, Michał Wojtczuk 03-01-2015

W naszej stolicy jest już prawie 4,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stawia ją pod tym względem na 21. miejscu w Europie. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podaje, że Warszawa wyprzedziła m.in. Stambuł, Dublin czy Pragę.
Największe aglomeracje w naszym kraju są bardzo daleko w tyle. Dla porównania - w Poznaniu i Łodzi jest po ok. 300 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli mniej więcej tyle, ile powstało jej tylko w tym roku w Warszawie.
Inna międzynarodowa firma doradcza CBRE zwraca uwagę, że trwa jeszcze budowa 46 nowych biurowców o łącznej powierzchni ponad 660 tys. m kw. Tymczasem te już istniejące zaczynają świecić pustkami. W CBRE oceniają, że ich właściciele nie mają chętnych na aż 14 proc. powierzchni. To ok. 600 tys. m kw., czyli prawie tyle samo, ile mają łącznie wszystkie nowoczesne biurowce w Krakowie, który jest drugim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce. Analitycy CBRE prognozują, że powierzchnia pustostanów w stolicy jeszcze wzrośnie. W połowie 2016 r. może jej być nawet ok. 18-21 proc.! Dla porównania - średnia dla największych miast w Europie wynosi obecnie ok. 10 proc.


Więcej pustych biur, niższe czynsze. Rzeczpospolita Ekonomia:
Dorota Kaczyńska 27-01-2014

W stolicy na najemców czeka aż 480 tys. mkw. wolnych biur. Pustostany stanowią 12 proc. w całej podaży. – To więcej niż całkowita oferta biurowców na przykład w Trójmieście – zauważa Mateusz Polkowski.

Michał Orłowski, dyrektor w dziale powierzchni biurowych BNP Paribas Real Estate, przekonuje, że w stolicy panuje duży popyt na biura. Jednak na rynek trafiło ostatnio sporo nowych projektów. To automatycznie wywołało wzrost współczynnika wolnej powierzchni. Najwięcej pustych budynków w Warszawie znajduje się w okolicach Mokotowa i Służewca, gdzie na najemców czeka ok. 142,6 tys. mkw., oraz w centrum miasta. Tu do dyspozycji najemców pozostaje 132,3 tys. mkw. biur.

W przypadku Mokotowa za tak duży odsetek wolnej powierzchni biurowej odpowiedzialnych jest głównie kilka inwestycji oddanych do użytkowania w ubiegłym roku, m.in.: Konstruktorska Business Park, Marynarska 12 czy Plac Unii, w których czeka dziś ponad 58 tys. mkw. wolnych biur, czyli 40 proc. aktualnej oferty. Z kolei w centrum ponad połowa wolnych pomieszczeń pochodzi z budynków wybudowanych przed 2000 r. – opowiada Wioleta Wojtczak, starszy konsultant w dziale badań i doradztwa w Savills.

Sporo pustostanów jest także na Ochocie i Woli. Zdaniem Michała Orłowskiego ze względu na zwiększającą się liczbę biur do wynajęcia, czynsze transakcyjne są nadal obniżane. – Właściciele oferują najemcom także dodatkowy pakiet zachęt, który obejmuje okresy wolne od czynszu, udział w kosztach wykończenia biur lub przekazywanie dodatkowego budżetu na przeprowadzkę nowego najemcy – wylicza Orłowski.

<< powrót