Ekologia, nie beton


Klikaj zdjęcia by wywołać dodatkowe informacje!
powiększ
Trzy spojrzenia na zgrabną sylwetkę Pałacu

Większość pomysłów przedstawianych do tej pory usilnie próbuje zrobić z centrum Warszawy jedną wielką betonową pustynię. Wszędzie mają być budynki i beton. Wieżowce, biurowce albo wielkie betonowe kloce, bo taki obraz fundują nam architekci. Zastanawiam się tylko, czy w tych swoich zapędach nie zapomnieli przypadkiem o ludkach, którzy będę korzystać z tych wszystkich betonowych „dobrodziejstw" i o ich funkcjonalności w ścisłym centrum Warszawy? Niech się taki architekt przespaceruje w 30-stopniowym upale po betonowym placu - przecież to będzie tzw. patelnia. Nikt tam nie wytrzyma, a dojście do owego betonowego kloca zwanego Muzeum Sztuki Współczesnej o godz. 12 wpołudnie latem - tym bardziej że letnie miesiące obfitują w zwiększony ruch turystyczny - będzie graniczyło z cudem.

Uważam, że otoczenie PKiN powinno zostać zagospodarowane „na zielono" i stać się małym centrum kultury. Powinno się uporządkować park, nasadzić więcej zieleni, porobić mnóstwo kafejek czy knajpek. Powinny to być małe płuca Warszawy i jestem pewna, że taki obraz stolicy przyciągnie wielu turystów, bo będzie to coś niespotykanego w Europie. Nie powinno się burzyć Pałacu Kultury, bo chcąc tego czy nie, to właśnie on jest atrakcją turystyczną dla samych Polaków, a tym bardziej dla turystów zagranicznych. Można by z tego placu zrobić takie małe Soho jak w Londynie, a teatry i centrum kultury dla młodzieży znajdujące się w PKiN są bardzo dobrymi podwalinami pod takie zagospodarowanie tego terenu. Owszem, niech będzie i muzeum, ale nie wpostaci betonowego kloca, bo beton nie jest już symbolem nowoczesności, lecz zacofania. Obecnie na topie jest ekologia i będzie bardzo długo z racji ogólnoświatowego problemu z ocieplaniem się klimatu. Niech budynek muzeum będzie faktycznie nowoczesny i niech będzie instalacja ekologiczna, wiele jest takich pomysłów na świecie!!! Niech Warszawa pokaże, że jest stolicą państwa, któremu zależy na ekologii! Przecież takie rozwiązanie może być świetną wizytówką i atrakcją turystyczną!

KASIA


Zobacz Pałac Kultury i jego otoczenie z lotu ptaka za pomocą Google Maps. Wybierz opcję Satellite lub Hibridpowrót do strony głównej    powrót do strony głównej      Zobacz foto-prezentację    Zobacz foto-prezentację