Układ przestrzenny ulicy Kopernika został wpisany do rejestru zabytków 1 lipca 1965 roku pod numerem 195. Ponadto znajduje się on w zabytkowym obszarze „Warszawa – historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem”, który na mocy zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 8.09.1994 r. Uznany został za pomnik historii.
Na cieszącym oko skwerku na skrzyżowaniu ulicy Kopernika z ulicą Ordynacką
Klikaj zdjęcia by wywołać dodatkowe informacje!
Wydział Estetyki Biura Naczelnego Architekta Miasta w dniu 29.03.2005 r. wydał negatywną opinię projektu budynku biurowo-usługowego przy ul. Kopernika róg ul. Ordynackiej. Również Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 28.02.2006 r. postanowił nie uzgodnić tego projektu. Biuro Naczelnego Architekta Miasta 28 kwietnia 2006 roku wydało decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla sześciokondygnacyjnego biurowca. W dniu 17 maja 2013 r. Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Śródmieście zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę.
Jak ma wyglądać biurowiec dokładnie nie wiadomo. Biuro architektoniczne
Grupa 5 Architekci, które opracowało projekt, odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji, tłumacząc zakazem ze strony inwestora "Kopernika 21 Sp. z o.o.". W internetowym portalu Grupa5 Architekci prezentuje wszystkie swoje zrealizowane i niezrealizowane projekty za wyjątkiem Biurowca Kopernika 21. Czy jest się czego wstydzić? Klauzula "ściśle tajne" przeczy powszechnej praktyce, że każda inwestycja biurowca na trudnym rynku powierzchni biurowych w Warszawie jest szeroko reklamowana. Przykładem może być
Carpathia Office House o powierzchni biur 4700 m2, który jest budowany nieopodal, w odległości 400 m przy ul.Cichej
lub biurowiec Foksal 10A wybudowany w odległości 60 m od ul. Kopernika o powierzchni najmu wynoszącej 3.270 m2, który został przekazany do użytku w grudniu 2013 r.
Poniższe zdjęcie (z lewej strony) przedstawia, udostępnioną niedawno, wizualizację aktualnego projektu Grupy 5 Architekci biurowca Kopernika 21, o powierzchni użytkowej 600 m2.
Kliknij zdjęcie by wywołać dodatkowe informacje!
Oszustwem jest przekłamane zdjęcie projektu (z lewej strony).
Spadek terenu wzdłuż parteru wynosi 130 cm, zatem lewa witryna parteru będzie wysoka na 80 cm (jak na
prawym, skorygowanym obrazie). Przechodnie, by oglądać wystawę w witrynie, powinni chodzić "na czworakach"
Decyzja sporządzona przez arch. Alinę Wojda i podpisana przez Naczelnika Delegatury Biura Naczelnego Architekta Miasta w Dzielnicy Śródmieście - Andrzeja Michalskiego zawiera poważne przekłamania. W Uzasadnieniu czytamy odnośnie terenu planowanej inwestycji: „jest to teren niezabudowany, graniczący ze ścianą szczytową kamienicy przy ul. Kopernika 23.” Nie dopowiedziano, że ten mini teren inwestycji o powierzchni 195 m2 (zaznaczony kolorem żółtym na rysunku 1) składa się w 10% z komunalnego chodnika a w 90% z zadrzewionego skwerku.
Kliknij zdjęcie by uzyskać więcej informacji
rysunek 1
Teren ten graniczy nie ze „ścianą szczytową”, lecz z pięknie uformowaną południową elewacją budynku przy ul. Kopernika 23, zawierającą 8 okien, przedstawioną na poniższym zdjęciu.
Kliknij zdjęcie by wywołać dodatkowe informacje!
foto 1 - kamienica przy ul. Kopernika 23
Nie jest to ślepa ściana szczytowa lub z chaotycznie wykutymi bez zezwolenia otworami doświetlającymi, co miało miejsce w wielu warszawskich kamienicach, lecz starannie zaprojektowana elewacja wpisana razem z układem przestrzennym ulicy Kopernika do rejestru zabytków 1 lipca 1965 roku pod numerem 195.
Analizę obszaru w załączniku 2 do Decyzji o warunkach zabudowy wykonała pani arch. Alina Wojda, niezgodnie z przepisami. Zataiła, że w odległości trzykrotnej szerokości frontu działki na tym obszarze znajdują się dwa budynki biurowe Kopernika 17 i Kopernika 19 (odległe o 15 i 40 m od działki), przypisując obszarowi zamiast wiodącej funkcji biurowej, wyłącznie funkcję mieszkaniowo-usługową. Z tego przekłamania wyciąga fałszywy wniosek, że biurowa funkcja planowanej inwestycji stanowić będzie uzupełnienie funkcji wiodącej (mieszkaniowej) obszaru na zasadach "dobrego sąsiedztwa"! Nie uzupełnienie, tylko przesadzenie, bo funkcja biurowa jest już wiodąca dla tego obszaru! Nazwanie zamurowania okien w czterech lokalach budynku Kopernika 23 i zasłonięcia okien w 10-ciu lokalach budynku Ordynacka 10/12 betonową ścianą odległą o 3 metry - "dobrym sąsiedztwem" zakrawa na kpinę! Kpinę z Miasta i jego mieszkańców.
Kompromitująca jest tu postawa Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Waszego Biura, która w opinii znak: AM-BE/7323/277/Sr/GP/05, sygnowanej przez pana Tomasza Gamdzyka zaleca zamurowanie okien i doklejenie do kamienicy 6-cio piętrowego biurowca celem podniesienia walorów estetycznych zabytkowego obszaru „Warszawa – historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem”, który na mocy zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 8.09.1994 r. uznany został za pomnik historii. Panu Gamdzykowi należy pogratulować wyrafinowanego zmysłu estetyki, który predysponuje go do zajmowania tak ważnego dla wyglądu Stolicy stanowiska. Przypuszczamy, że jest on również ideowym protektorem budowanego od 20-tu lat, „Pomnika Estetyki” przy Placu Politechniki przedstawionego na poniższym zdjęciu:
Kliknij zdjęcie by wywołać dodatkowe informacje!
foto 2
Faktem jest , że przed wojną stał na miejscu skwerku budynek o adresie Kopernika 21, lecz nie został odbudowany.
Kliknij zdjęcie by wywołać dodatkowe informacje!
Rok 1941, z lewej strony zdjęcia piętrowa chałupa o adresie Kopernika 21 na podstawie kwadratu,
za nią dwuspadowy szczyt kamienicy Ordynacka 10. Na prawo kamienice Kopernika 23 i 25.
Wschodnia elewacja budynku przy ulicy Ordynackiej 10/12 i południowa elewacja kamienicy Kopernika 23
Zaprojektowany Biurowiec zasłoni wschodnią elewację budynku Ordynacka 10/12 (lewa część zdjęcia) i zostanie doklejony do południowej elewacji budynku przy ulicy Kopernika 23, po zamurowaniu w niej okien (prawa część zdjęcia). Biurowiec zajmie teren nie tylko mini skwerka, lecz także większą część poszerzonego w tym miejscu chodnika. Szerokość chodnika po północnej stronie ulicy Ordynackiej wynosi nie całe 2 metry, a przed budynkiem Kopernika 23 dwa i pół metra. Zatem poszerzony do pięciu metrów chodnik w obrębie skwerku stanowi niejako oazę, przy której można przystanąć i rozejrzeć się dokoła bez obawy, że potrącą nas inni przechodnie.
Obecny stan północno-zachodniego narożnika skrzyżowania ulic Kopernika i Ordynackiej jest kompletny, estetycznie zaprojektowany: dwie eleganckie fasady, uroczy zielony akcent, który w centrum Śródmieścia ma wyjątkowe znaczenie, wzbogaca i nobilituje otoczenie. Zmorą innych metropolii jest kompletny brak zieleni w ich centrach, która padła ofiarą agresywnej zabudowy zwykle już w 19 wieku. Tragedia ostatniej wojny miała uboczny pozytywny efekt: w centrum miasta pojawiły się enklawy zieleni. Nastawiona na zysk polityka ostatnich lat próbuje często skutecznie je eliminować dążąc do przekształcenia życiowej przestrzeni w betonową pustynię.
Kliknij zdjęcie by wywołać dodatkowe informacje!
Widokowe zamknięcie (od strony północnej) południowego odcinka ulicy Kopernika
Omawiany skwerek stanowiący estetyczne widokowe zamknięcie (od strony północnej) południowego odcinka ulicy Kopernika, razi jednak estetyczne doznania Naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Biura Naczelnego Architekta Miasta. Zaleca on w opinii wydanej w trakcie ustalania warunków zabudowy, w dniu 29.03.2005 r. dobudowanie Biurowca do południowej fasady budynku Kopernik 23, po uprzednim zamurowaniu w niej okien. Dosunięciu biurowca na dwa metry do jezdni ulicy, mimo że przepisy wymagają co najmniej ośmiu metrów zupełnie mu nie przeszkadza. Nie przeszkadza to równie Zarządowi Dróg Miejskich, który pozytywnie opiniuje warunki zabudowy „Biurowca na publicznym chodniku”.
Poczucie estetyki jest obce wielu osobom. Na pewno nie mają go wandale, którzy bezlitośnie smarują napisy i bohomazy na elewacjach budynków w mieście, nawet tych nowo odnowionych. To, że nikomu to nie przeszkadza i nikt z nich nie został jeszcze za to ukarany świadczy dobitnie, że estetyka otoczenia niewielką ma obecnie wartość. To zapewne wyjaśnia dlaczego osoba odpowiedzialna za „Estetykę Przestrzeni Publicznej” nie reaguje negatywnie na „architektoniczny gwałt” zadawany tej przestrzeni.
Omawiany Biurowiec, z racji mikro działki pozbawiony będzie miejsc parkingowych, które są wymagane przepisami budowlanymi. Nikt na to nie zwraca uwagi, nawet Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które w dniu 20 czerwca 2007 r. odrzuciło odwołanie Wspólnoty Mieszkańców Ordynacka 10/12 do warunków zabudowy.
Żeby mini wieżowiec-biurowiec (6 kondygnacji na podstawie 195 m2) został wybudowany Miasto zwróciło rzekomym spadkobiercom teren publicznej zieleni i publicznego chodnika. Niestety większość procesów decyzyjnych przy zwrocie nieruchomości odbywa się za zamkniętymi drzwiami w tajemnicy przed opinią publiczną i niekiedy zależy od „widzimisię” aktualnych urzędników, a może nie tylko od tego?
Podobny przypadek kamienicy Kopernika 11, której "ślepa" ściana szczytowa graniczyła z parterową chałupą Kopernika 9 (obecnie Residence Foksal).
Kliknij zdjęcie by wywołać dodatkowe informacje!
Po lewej stronie budynki Kopernika 9 i 11 w 1939 r. Po prawej Kamienica Kopernika 11
odbudowana w 1946 r. z "wtórnie wybitymi otworami okiennymi".